Lucija Anić

Social Account Manager, Dentsu Aegis Network

Svatko od nas nosio se na svoj način s novim načinom života. Kako je tko proživljavao dane i što smo naučili pročitajte u nastavku. 


Radoslav Nedelchev, Acting CEO 

  1. Ista jutarnja rutina kao i inače Slijedim iste jutarnje rituale kao i za vrijeme tipičnog poslovnog dana prije karantene. Buđenje u 6. Alexa za početak i dupli ekspreso za podizanje… u svakodnevni posao. Glazba je ono što me održava energičnim i inspirira me (glazba svira u pozadini tijekom cijelog dana). Maleni kutak svoje dnevne sobe sam pretvoriu u „radni prostor“ gdje imam sve nadohvat ruke što mi treba. Svoj rokovnik (Moleskine) držim pri ruci, kraj laptopa – isto kao što radim i u uredu. Pišući tamo sve stvari kojih se moram sjetiti i paziti da sve dovršim do kraja dana. To je jutarnji ritual koji mi uštedi veliku količinu vremena i problema te sam ga počeo koristiti i za stvari koje nemaju veze s poslom. Sve u svemu – isto vrijeme, ista kava (ili barem približno) i ista navika sastavljanja „to-do“ liste čine me fokusiranim na činjenicu da je moj ured trenutno... u mojoj dnevnoj sobi.  
  2. Neka društveni život bude povezan sa prijateljima i kolegama Veoma sam komunikativna osoba ako niste primjetili 😊. Uvijek spreman saslušati i razgovarati te držim svoj društveni život aktivnim. Jutarnja kava s timom, virtulni ručak s klijentom i večernje piće s prijateljima. Ne smeta mi dijeliti s drugima što se događa oko mene i više sam nego sretan zaprimiti povratne informacije od druge strane... virtualnim putem trenutno. 
  3. Priprema ručka ili večere je ritual koji najviše opušta …i najprirodniji način završetka radnog dijela dana. U redu, moram priznati da je kuhanje jedno novo iskustvo za mene, iako definitnivno mogu reći da je prilično osnažujuće, izazovno i opuštajuće u isto vrijeme. Imam svojih uspona i padova – nekoliko sjajnih obroka koje sam spreman pripremiti za vas, kao i neke poprilično neočekivane rezultate proizašle od predoziranja ljutih papričica s rižom primjerice 😊. Bez obzira kakvi rezultati bili, kuhanje me uvijek čini sretnim.  
  4. Pažljiviji i smireniji, brzina je na pauzi Vikendima se isključim od posla i pokušavam nadoknaditi sve ono što sam oduvijek želio raditi kod kuće, ali su me ili posao ili prijatelji (na vrlo dobar način) spriječili u tome u doba prije karantene. Zato je ovo moje vrijeme kada stavljam brzinu na pauzu ubrzavanjem uz Netflix, HBO GO i Apple TV.  


Vjeko Srednoselec, Business Director 

  1. Tehnologija ne može zamijeniti komunikaciju uživo. Definitivno ću više cijeniti vrijeme provedeno u uredu (koliko god to apsurdno zvučalo ) i razgovore i rasprave s kolegama uživo.
  2. Ali tehnologija može mnoge stvari unaprijediti. Mnogi alati olakšavaju rad, a većinu alata koristili smo i ranije - međutim ne u potpunosti, a sada možemo koristiti te alate u punoj snazi. I time unaprijediti našu efikasnost.   
  3. Upravljanje vremenom postaje znanstvena disciplina. Svaka sitnica postaje potencijalno beskonačno dopisivanje ili se pretvara u video call. Nikad nisam imao više callova u životu, koliko u posljednjih mjesec dana. Nikad nisam odbio toliko callova kao u posljednjih mjesec dana. 
  4. Treba se znati "isključiti". Jako je važno da se mentalno isključim na kraju "radnog dana". Brzo sam naučio da "fleksibilno radno vrijeme" poprima novu dimenziju kada nema kolega koji odlaze kući ili svjetla koja se gase. Počeo sam si stavljati podsjetnike na kraju dana da prestanem raditi. I osjećam se bolje :) 


Heli Ruotsalainen, Business Development Director

  1. Pomoću raznih tehnika održavam koncentraciju. Dobra sam u ostvarivanju stvari, ali kod kuće mi se nekako teže usredotočiti. Sada koristim Calm aplikaciju koja mi pruža ugodan pozadinski zvuk (Rain on Leaves - Extended Mix je spas) te Chromeov dodatak Flow Time koji mi pruža dovoljno usredotočenosti na posao i na pauze. 
  2. Potreban mi je papir. Da, mi u Dentsu zajednici potičemo ljude da rade u okruženju gdje nema papira te imamo sve potrebne alate da to ostvarimo, ali kada na sastanku zapisujem bilješke, učim hrvatski ili vodim projekt, potreban mi je komad papira za pisanje i crtanje. 
  3. Nikad dosta kave. Jeste li znali da Finci godišnje popiju najviše kave po osobi, preko 10 kg ! To je otprilike dvostruko više nego što popiju ljudi sa Sredozemlja. Bez problema mogu dnevno popiti 15-20 espressa jer je moj stol odmah uz aparat za kavu. 
  4. Sama, ali ne i usamljena. Mislim da sada više pričam s ljudima, nego u uobičajenom danu na poslu. Stalno sam na call-ovima te radije zovem ljude nego što pišem mailove. Mislim da u životu mnogo komuniciram s ljudima te da, unatoč tome što živim sama, uopće nisam usamljena. Slušanje radija i podcasta također pomaže u tome.    


Lucija Anić, Social Account Manager 

  1. Jutro je moj dio dana. Životom u izolaciji potvrdila sam sama sebi da sam ja potpuno morning-person. Ujutro sam najmirnija pa se mogu svemu posvetiti 100%. Naime, već tamo negdje oko 15h postanem pospana, mrzovoljna i htjela bih udahnuti svježeg zraka.
  2. Ovisna o čistoći. Svaki dan počistim stan i prebrišem namještaj. Volim kad je u stanu miris čistoće i svježine. Provjetravam sobe tri četiri puta dnevno sigurno. Ne podnosim hrpu odjeće koja nije oprana ili opeglana.
  3. 100% društven tip. U ova 4 tjedna izolacije shvatila sam da mi baš jako teško pada biti odvojena od sestara, roditelja i prijatelja. Svaki dan, tijekom popodnevnih sati imam akciju grupnih poziva. Jednostavno me to veseli i nakon toga se osjećam jako dobro.
  4. Ne pamtim kada sam se zadnji put posvađala. Jučer sam baš razmišljala o tome kako oduvijek ustvari bježim od svađanja i prepiranja. Volim razgovarati, ali se ne volim svađati. Volim reći što mislim i poslušati onog drugog, ali bez podizanja glasa. Mislim da se svađom rijetko, skoro nikada, ne postigne ništa osim što su svi poslije toga loše volje.
  5. Tko pita - ne skita. Za sve što nisam sigurna ili ne znam, pitam. Ove činjenice sam tek u ovih par tjedana postala baš potpuno svjesna. 


Ivana Maruševec, Planning Director


  1. Volim rutinu. Rutina je spas. U mojoj izolaciji sa dvoje male djece rutina ne postoji, možda za djecu da, ali za nas odrasle, ne. Nisam baš potpuno shvaćala koliko mi znače svi dnevni, a pogotovo jutarnji rituali prilikom odlaska na posao ili u uredu.
  2. Perem ruke baš kako treba – školski 😊 Oduvijek me ismijavaju u tome koliko često (a to je jako često) i kako perem ruke, eto ga, ispada da je to sasvim ok.
  3. Dobar kruh može ispeći svatko. Uvijek sam mislila da je mijesiti i peći kruh jako komplicirano i teško, sad nakon nekoliko kilograma ispečenih kruhova i peciva i svega u ova 4 tjedna, razmišljam da nastavim tako i nakon vraćanja u normalan život.
  4. Priroda stvarno liječi i um i tijelo. Nikad kao sad nije mi došlo do glave kako me pogled na zelenilo i svježe proljetne boje  može natjerati da bar nakratko zaboravim na sva zbivanja u svijetu, smirim um, zapažam neke detalje koji mi inače često promiču – kao npr bor u cvatu. Privilegirana sam jer mogu i u izolaciji uživati u tome – čak i raditi okružena zelenilom :)